Opis zrzutki

Słuchowisko o Wilku Teodorze


Jak rozmawiać z dziećmi o stereotypach?

Jak uczyć je otwartego spojrzenia na innych?

Najlepiej… na wesoło!


Od 10 lat realizujemy artystyczne projekty dla dzieci: prowadzimy Chór Dziecięcy MILLE VOCI, zapraszamy na koncerty i warsztaty. W zeszłym roku wydaliśmy książkę ”Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?” Teraz naszym celem jest nagranie bajki muzycznej na jej podstawie. Scenariusz będzie połączeniem historii o wilku Teodorze z piosenkami z repertuaru Chóru MILLE VOCI. Będzie bogatym w odgłosy obrazem dźwiękowym, teatrem radiowym pobudzającym wyobraźnię.


Z Waszym wsparciem opowiemy dzieciom bajkę, która porusza i prowokuje do dyskusji!


Planowana data premiery: 20.06.2021


Scenariusz: Katarzyna Kozłowska

Reżyseria: Bartosz Mazur


Obsada:

c9ff1aaac7390738.pngBartosz Mazur (Wilk Teodor)

Joanna Jabłczyńska (Nietoperz Maciuś)

Żaneta Batory (Jeż)

Marta Chodorowska (Rosinka)

Przemysław Stippa (Puchacz 1.)

Janusz Nowicki (Puchacz 2.)

Maja Witek (Czerwony Kapturek)

Mirosława Olczedajewska (babcia Kapturka)


Producent: Zofia Krystman/Fundacja Poszukiwań Artystycznych SZEPTEM

Partnerzy: Świerszczyk, Polskie Radio Dzieciom, Instituto Antoniano di Bologna, Istituto Italiano di Cultura

pb8aed5571b6fdb5.jpeg

Scenariusz słuchowiska powstanie w oparciu o książkę „Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?” autorstwa Katarzyny Kozłowskiej. Opowieść dotyka tematu stereotypów w życiu dziecka, a także tolerancji i przyjaźni pomimo różnic. Inspiracją do jej napisania była piosenka „Wilk Teodor” z repertuaru włoskiego chóru Piccolo Coro "Mariele Ventre" dell’Antoniano, którą w polskiej wersji językowej wykonuje Chór Dziecięcy MILLE VOCI. 


Teodor, którego znamy z piosenki, nie jest zwyczajnym wilkiem. Ma już dość swojej stereotypowej roli „złego wilka”. Postanawia znaleźć sposób, aby się z niej wyswobodzić. Jego spotkania z jeżem oraz nietoperzem Maćkiem ukazują nam różne sprawy w zupełnie innym świetle.


Książka była już inspiracją scenariusza koncertu MILLE VOCI. W roli Wilka Teodora wystąpił Bartosz Mazur, a jeża i nietoperza grała Zofia Krystman. Kostiumy zaprojektowała i wykonała Katarzyna Załęcka. Dzieci były zachwycone! Opowieść jest doskonałym materiałem na bajkę muzyczną, pełną dźwięków lasu, echa jaskini czy podmuchów wiatru, a także piosenek zaśpiewanych przez dzieci z MILLE VOCI, które uzupełnią opowieść.

Do nagrania zaangażowanych zostanie 6 aktorów. Piosenki, które zostaną wykorzystane w bajce pochodzić będą z płyty “Pobawmy się dźwiękami z Zecchino d’Oro”.

yc4f1d616307fbcf.jpegCEL ZBIÓRKI

Mamy już wspaniałą opowieść o Wilku Teodorze i jego przyjaciołach. Teraz naszym celem jest nagranie słuchowiska!

Z Waszym wsparciem możliwe będzie:

- zatrudnienie zawodowych aktorów

- wynajęcie studia (nagranie, mix i mastering w Studiu Niepodległości 159)

- wyprodukowanie płyt CD - 500 sztuk

W zamian za wsparcie możecie otrzymać nagrody opisane dokładnie poniżej. 

Na realizację projektu potrzebujemy 30 000 zł.


O autorze / Zespół

 

Katarzyna Kozłowska - autorka książki "Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?" oraz scenariusza słuchowiska na jej podstawie. Nauczycielka języka francuskiego (XV LO im. N. Żmichowskiej) z ponad 25-letnim stażem, współautorka podręcznika „Zrozumieć innych czyli jak uczyć o uchodźcach” (Wyd. CODN, Warszawa 2001), autorka publikacji dotyczących nauczania dwujęzycznego, autorka licznych szkoleń dla nauczycieli m.in. dotyczących komunikacji, pracy z piosenką i tekstem literackim i wykorzystania dramy na lekcjach języka obcego, autorka muzycznego spektaklu dla dzieci „Ropuch i Tęcza” wystawianego przez teatr Duo Impresso, laureatka konkursu „Bajki odczarowanki – odczarujmy dziecięce strachy” (luty 2018).

 

Malwina Gryszel - autorka ilustracji do książki o wilku Teodorze. Uczennica VI klasy szkoły podstawowej. Niezwykle twórcza i utalentowana młoda artystka. Uwielbia rysować, szkicować i zajmować się grafiką komputerową. Jej ulubionym malarzem jest Jan Matejko, a ze współczesnych twórców ceni Roberta Normana Rossa. Laureatka nagrody specjalnej w konkursie na ilustrację do bajki „Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?”


Jak to się zaczęło?

Zakładając Fundację Poszukiwań Artystycznych SZEPTEM nie marzyłyśmy nawet o własnym wydawnictwie, ale owe poszukiwania artystyczne sprawiły, że nie mogłyśmy postąpić inaczej.

Zaczęło się od pomysłu, żeby porozmawiać z dziećmi o stereotypach. Wymyśliłyśmy warsztaty dla Chóru MILLE VOCI, wybrałyśmy piosenki, a następnie szukałyśmy sposobu, aby te cenne treści przekazać innym. Tak powstała BAJKA O DOBRYM WILKU autorstwa Katarzyny Kozłowskiej. Celem zmobilizowania dzieci do lektury ogłosiłyśmy konkurs na lustrację do tej bajki. Prace były piękne! Jedną z uczestniczek jury wyróżniło nagrodą specjalną - Malwina Gryszel otrzymała możliwość zilustrowania całej książki. Praca konkursowa została wykorzystana na okładce niniejszego wydania.

...skoro Xenia Zawanowska przetłumaczyła piosenkę „Wilk Teodor” z repertuaru naszego ulubionego, wloskiego chóru Piccolo Coro Mariele Ventre dell’Antoniano...

...skoro stała się ona hitem wśród chórzystów i fanów MILLE VOCI...

...skoro zainspirowała nas do stworzenia projektu na temat stereotypów w oparciu o postać Wilka Teodora...

...skoro Katarzyna Kozłowska napisała tak mądrą bajkę, a Malwina Gryszel tak pięknie zilustrowała...

...konsekwencja mogła być tylko jedna - wydawnictwo.


Urzeczone mądrością i pięknem bajki chcemy podarować ją jak najliczniejszej rzeszy odbiorców z nadzieją, że im także przyniesie przyjemność i refleksję.

a414043dba9fe123.jpegWilk Teodor otrzymał nowe życie...

Opowieść o Teodorze ma tak wiele teatralnych cech, że trzeba było to wykorzystać. Zdecydowaliśmy, że postacie z książki pojawią się na koncercie. Piosenki były przeplatane scenami z udziałem Wilka Teodora, nietoperza Maciusia i Jeża. W dialogach kryła się zapowiedź kolejnych piosenek lub komentarz bo nich. Nie zabrakło wyjaśnienia, czym są stereotypy.

Postaciom nadała kształt Katarzyna Załęcka. Odtwórcą głównej roli był Bartosz Mazur. W Maciusia i Jeża wcieliła się Zofia Krystman.


Katarzyna Załęcka – studiowała scenografię na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i na berlińskiej Weissensee Kunsthochschule. Zdobyła bogate doświadczenie jako scenograf i kostiumograf zajmując się zarówno projektami teatralnymi, jak i filmowymi. Od 2018 roku związana jest z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W 2016 roku przygotowała scenografię i kostiumy do spektaklu Boeing, boeing (reż. Witold Mazurkiewicz) w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Zaprojektowała w stołecznym Teatrze Soho scenografie do spektakli Księżycowy chłopiec (reż. Igor Gorzkowski) oraz Anonim (reż. Karolina Kowalczyk). Jej pracę można również zobaczyć w nagradzanym na festiwalach filmie produkcji Studia Munka Ukołysz mnie (reż. David Tejer) z 2018 roku. Współpracowała także przy filmach krótkometrażowych i teledyskach.


Bartosz Mazur – aktor i instruktor teatralny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie oraz kurs pedagogiczny w Instytucie Doskonalenia Kadr Pedagogicznych. Członek Stowarzyszenia Studio Teatralne Koło. Współpracował z Lubelskim Centrum Kultury oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Działa w obszarze edukacji kulturalnej. Prowadzi warsztaty teatralne z wykorzystaniem metod aktorskich pracy. Zachęca młodych ludzi do oglądania spektakli teatralnych. Dyskutuje z nimi na temat sensu oglądanego spektaklu. W pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystuje wchodzenie w rolę, aby w bezpieczny sposób uczestnicy mogli przeżyć różne emocje, przyjąć różne punkty widzenia i zastanowić się co dla nich znaczą. Wykorzystuje ćwiczenia aktorskie i działania parateatralne do budowania grupy. Warsztaty opiera o techniki wyobraźni, improwizacji oraz techniki mowy i emisji głosu. Dla grup, które prowadził stworzył dziesiątki scenariuszy, które także reżyserował.


Więcej o fundacji na: www.fundacja-szeptem.org.pl

Oraz Facebooku fundacji: https://www.facebook.com/FundacjaSzeptem/


Relacje z koncertów MILLE VOCI i bieżące działania chóru:

https://www.facebook.com/ChorMilleVoci/

https://www.youtube.com/user/MilleVociPPD


Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

email: [email protected]

tel. 790-804-340


---

Please support by sharing and donating.

Damy radę! Tego się trzymamy!Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 59

MB
Marcin Bartnicki
300 zł
AS
ARTUR SOROKO
300 zł
JZ
Joanna Zawadzka
300 zł
KK
Katarzyna Krawczyk
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
W
Wanda Stroińska
200 zł
I
Iwona Szleszynska
100 zł
MM
Małgorzata Morończyk
100 zł
WK
Witold Kielak
100 zł
J
Jacek
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 20 zł i więcej
Sympatyk Teodora

Wpłacenie kwoty do 20 zł, będzie przejawem sympatii do Wilka Teodora.

rozwiń

wybrano 6 razy

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Wierny druh

Jeśli wpłacisz 50 zł – otrzymasz słuchowisko na płycie CD oraz reprodukcję ilustracji z książki „Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza” w formacie 18x24 cm.

rozwiń

wybrano 16 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Super fan

Jeśli wpłacisz 100 zł – otrzymasz słuchowisko na płycie CD, egzemplarz książki „Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?” oraz reprodukcję ilustracji z książki formacie 18x24 cm.

rozwiń

wybrano 14 razy

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Przyjeciel Teodora

Jeśli wpłacisz 200 zł – otrzymasz słuchowisko na płycie CD, egzemplarz książki „Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?”, reprodukcję ilustracji z książki formacie 18x24 cm oraz kubek z wilkiem Teodorem (edycja limitowana).

rozwiń

wybrano 4 razy

Wybieram
Wpłać 300 zł i więcej
Mecenas projektu

Jeśli wpłacisz 300 zł – otrzymasz słuchowisko na płycie CD, egzemplarz książki „Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?”, reprodukcję ilustracji z książki formacie 18x24 cm, kubek z wilkiem Teodorem (edycja limitowana) oraz możliwość umieszczenia Twojego nazwiska w materiałach promocyjnych.

rozwiń

wybrano 3 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

692 597 zrzutek

i zebrali

457 413 571 zł

A ty na co dziś zbierasz?