Wróć do bloga

Moje zrzutki a urząd skarbowy, czyli 11,76 zł podatku od kwoty 700 000 zł - czy to możliwe?!

Moje zrzutki a urząd skarbowy, czyli 11,76 zł podatku od kwoty 700 000 zł - czy to możliwe?!

Napisano 12 lipca, 2018
Moje zrzutki a urząd skarbowy, czyli 11,76 zł podatku od kwoty 700 000 zł - czy to możliwe?!

Na zrzutka.pl możesz zbierać na dowolny cel, a portalu używasz za darmo (czytaj więcej). Co jednak z podatkami? Jak to możliwe, że należny podatek od zbiórki, która zebrała ponad 700 000 zł, to tylko 11,76 zł? Jak to się dzieje, że większość zbiórek w ogóle nie podlega opodatkowaniu?

Jedna z większych (z ponad 100 tys.) zrzutek, czyli https://zrzutka.pl/ae8hc5, zebrała łącznie ponad 700 000 zł. Jaki podatek od tak wysokiej kwoty należało zapłacić? Sprawa jest dość prosta - bardzo niewielki, jedynie 11,76 zł. Dlaczego? 

Po pierwsze należy zaznaczyć, że przykładowo 100 wpłat po 2 000 zł na jedną "zrzutkę" przekazane przez 100 różnych osób nie wymaga zgłoszenia, ani zapłacenia podatku, bowiem żadna z wpłat nie przekracza kwoty zwolnionej z podatku tj. kwoty 4 902 zł. Dla takiej zbiórki na łącznie 200 000 zł nie jest wymagane zapłacenie podatku. Jeśli jednak jedna z osób wpłaci 4 903 zł – wtedy musisz zgłosić tę jedną wpłatę w odpowiednim urzędzie skarbowym i zapłacić podatek. Inaczej sprawa wygląda, jeśli osoba wpłacająca nie jest dla Ciebie osobą obcą, tylko np. kimś z rodziny - obowiązek zapłacenia podatku nie obejmuje bowiem przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat nie przekracza kwot podanych niżej:

1) 9 637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (zaliczamy tu małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów)

2) 7 276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (zaliczamy tu zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych)

3) 4 902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (zaliczamy tu innych nabywców, osoby obce).

Podsumowując – jeśli organizujesz zrzutkę i żadna z pojedynczych osób nie przekaże na nią więcej niż 4 902 zł (w ciągu 5 lat, biorąc pod uwagę też inne darowizny od tej jednej osoby) to nie masz się czym martwić – takie wpłaty nie wymagają płacenia podatku. Jednak jeśli ktoś przekaże dla Ciebie więcej, wtedy zapoznaj się z tym dokumentem i rozlicz wpłatę z odpowiednim urzędem skarbowym (warto przeczytać również ten artykuł).

Wracając do zrzutka.pl - jak zatem sprawa wygląda dla wspomnianej na wstępie zbiórki na 700 000 zł, czyli https://zrzutka.pl/ae8hc5? Dla tej zrzutki spośród wszystkich wpłat tylko jedna przekroczyła wartość 4 902 zł (była to wpłata na kwotę 5 000 zł). Należny podatek (z łącznie zebranej kwoty 700 000 zł) wyniósł zatem jedynie (zgodnie z tym dokumentem, w którym Art. 15. stanowi o obliczaniu wysokości należnego podatku od darowizn) 12% z nadwyżki nad kwotą zwolnioną, czyli (5 000 zł - 4 902 zł) * 12% = 11,76 zł!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie stanowi porady podatkowej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, skonsultuj się z doradcą podatkowym lub właściwym Urzędem Skarbowym.


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl (możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej zrzutka.pl dostępnej w Sklepie Google Play oraz na App Store), podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

400 000 zrzutek, ponad 200 000 000 zł zebrane na zrzutkach. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 5/5 na ponad 2 000 opinii w Sklepie Google Play zobacz opinie i na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Również nasza aplikacja w App Store posiada analogiczne oceny (niemal 5/5). Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka na #SerceJulki, która zebrała ponad 1 900 000 zł, zrzutka dla Zhiry - psa-ratownika, która zebrała ponad 70 000 zł w ciągu zaledwie 30 minut - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

a. Rekordowa zrzutka na ponad 1 900 000 zł:

b. Rekordowo szybka zrzutka (ponad 70 000 zł w 30 minut):

c. Nasz wybór najciekawszych zrzutek znajdziesz na stronie głównej zrzutka.pl.

najciekawsze zrzutki

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 91

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • OG
  Oskar Gędaj

  https://zrzutka.pl/z/tiw

 •  
  Ewa Dukwicz

  proszę o pomoc dla mojego trójłapego przyjaciela: https://zrzutka.pl/8jydy8

 • HA
  Hamed Alnakab

  https://zrzutka.pl/5bnvha Pomóż mi spełnić moje marzenie - o rehabilitacji ID: 5bnvha

 • Andrzej Ćwikła

  https://zrzutka.pl/na-splate-kredytow-h9d5az

 • JA
  Joanna Augustowska

  https://zrzutka.pl/profil/joanna-augustowska-823964 Proszę o wsparcie jakie kolwiek

 • MN
  Marcin Nowacki

  Proszę o udostępnienie i wsparcie https://zrzutka.pl/8juveh

 •  
  Sebastian Matejczuk

  spalono nam stanice wędkarską jak i szkółkę dla dzieci proszę o pomoc : https://zrzutka.pl/wz6zpb a tu strona szkółki : https://www.facebook.com/staszic89

 • JL
  Jan Ledwoń

  Planujesz budowę domu zgodnego z Twoim pomysłem? eButik projektowy przychodzi z pomocą: www.1DOM.pl - to link do wrzutki.

 • KZ
  Krzysztof Zieliński

  Nie jesteśmy silni, ale mamy silnego Boga. Proszę udostępniajcie: https://zrzutka.pl/k8zjkh

 • MT
  Maciej Tekliński

  Proszę o choćby drobną pomoc https://zrzutka.pl/zr9cts

 • OV
  Oleksandr Volovyk

  Zapraszam wszstkich na moją rzutkę https://zrzutka.pl/gvtp2w

 • DK
  Daniel Kałużny

  Zapraszam wszystkich https://zrzutka.pl/y5erbe

 • ME
  Monika Eliasz

  Wszystkich zmotoryzowany zachęcam do wsparcia mojej zrzutki prezentowej dla partnera https://zrzutka.pl/fyr27k Każdy motocyklista wie jaką radość daje motocykl !

 • JM
  Jakub Macoch

  Zachęcam do wsparcia naszej inicjatywy https://zrzutka.pl/remontsalki

 • MM
  Mariusz Misiewicz

  zapraszam https://zrzutka.pl/233fmp?utm_medium=mail&utm_source=postmark&utm_campaign=chipin_creation

 •  
  Iwona Kaczmarczyk

  Zapraszam https://zrzutka.pl/ys8wch

 •  
  Rafał Pecuszok

  Zapraszam do wsparcia https://zrzutka.pl/chkw96

 • PS
  Paulina Siedlikowska

  Zapraszam https://zrzutka.pl/aamzyu

 • AK
  Adam Kamiński

  ,,,,,,,,,,, POMOCY POMOCY ,,,,,,,,,,, - pomóż zrobić święta dziecku i jego rodzicom . Proszę przekazujcie tego posta znajomym , liczy się każda złotówka . https://zrzutka.pl/zsycrd

 •  
  Norbert Kościesza

  Konkretny cel i konkretna zrzutka, zapraszam i dziękuję każdemu za wsparcie ---> https://zrzutka.pl/moj-cel-wydanie-dwoch-publikacji-dzielnica-cudow-i-ii-czesci-trylogii-folwark-komendanta

 • DN
  Dorota Nawrocka

  Zapraszam do wsparcia https://zrzutka.pl/wfregb

 • DN
  Dorota Nawrocka

  Zapraszam do wsparcia https://zrzutka.pl/wfregb

 •  
  Karolina Seklecka

  Witam, , mam pytanie odnoscnie przelewow. Mamy założoną zrzutke, duzo znajomych zza granicy chcialoby dokonać przelewu, w jaki sposów mozna uzyskac swift code , iban do konta ? :)

 •  
  Agata Graś

  Zapraszam do wsparcia! :) https://zrzutka.pl/je9ek6

 •  
  Patrycja Rędzińska

  Witam, Pomóż mi zebrać na nowe aparaty słuchowe, które nie dam rady sama zakupić. Bardzo proszę o pomoc w mojej zrzutce i udostępnienie https://zrzutka.pl/w6uyyx Jeżeli ktoś nie ma możliwości jakiejkolwiek wpłaty (za każdą bardzo dziękuję z całego serca) to udostępnienie bardzo wiele dla mnie znaczy. Liczę na Wasze serca!

 • PN
  Paulina Nie chce podawać

  Potrzebna pomoc. https://zrzutka.pl/beaw7w

 • AP
  Anna Polan

  Zrzutka na zakup nowego domu dla kotów Adres zrzutki https://zrzutka.pl/4m7k4u Bocianówka to nazwa domku dla kotów w DPS Jaromin gmina Trzebiatów. Bocianówka jest w tragicznym stanie (ma prawie 100 lat) i wymaga generalnego remontu lub postawienia nowego .Na terenie DPS żyje około 40 kotów którymi opiekuje się dwóch mieszkańców tego ośrodka .Na kanale Youtube można oglądać krótkie filmiki z kotami które nagrywa jeden z opiekunów kotów Pan Wiesław i publikuje je na swoim kanale „Andrew Apophis”. Pomocy ķotom udzielają również niektórzy subskrybenci kanału (których jest już ponad 21000) poprzez zakup karmy i wpłaty pieniężne. W związku z wyrażeniem zgody przez Pana Dyrektora DPS na zakup i postawienie nowego domu dla kotów Pan Wiesław postanowił uruchomić zbiórkę pieniędzy na zakup nowego domku, adres zrzutki https://zrzutka.pl/4m7k4u . Zbliża się zima i byłoby dobrze gdyby całą akcję udało się zakończyć przed jej nadejściem. Każda kwota wpłacona przez darczyńców będzie zbliżała Nas do momentu gdy Nowy Dom Dla Kotów stanie się faktem a nie sennym marzeniem Pana Wiesława i jego kociej gromadki. Anna Polan

 • DB
  Daria Bocian

  Bardzo proszę o pomoc. Zalewam sąsiadów w łazience. Straciłam właśnie pracę. W ogóle posypało się wszystko. Sąsiedzi właśnie zaczynają remont. Dlatego teraz po prostu nie oczekują żadnych zwrotów gotówki za poniesione koszty. Ale jeśli i ja nie wyremontuje łazienki to znów mogę ich zalewać. Proszę o pomoc: https://zrzutka.pl/s8kmxk

 • MO
  Milena Ordon

  Proszę o pomoc https://zrzutka.pl/z/Ec3R

 • ML
  Maria Leonowicz

  I ja postanowiłam spróbować. Nie lubię odkrywać swoich słabości. Ale mimo 2 prac to będę wykańczać ten dom wiele lat .

 • MB
  Milena Burzyńska

  I ja mimo nietypowej zrzutki, szczerze proszę o pomoc! https://zrzutka.pl/4as3aw

 • OP
  Olena Pyshenko

  Proszę pomóżcie małemu Miszy https://zrzutka.pl/6nyhgm

 •  
  Natalia Łagowska

  Proszę pomóżcie małemu Filipkowi nazbierać na aparaty słuchowe. Liczy się każdy dzień i każda złotówka. https://zrzutka.pl/k45xz6

 • AS
  Aleksandra Szumicka

  A my zbieramy na leczenie, rehabilitację, leki i ortezę oraz nasze zwierzaczki,a właściwe na ich opieke weterynaryjną :) https://zrzutka.pl/8yh8k6

 •  
  Adam Kiech

  witam zbieram pieniądze na leczenie mamy https://zrzutka.pl/walka-z-rakiem-mamy

 • TG
  Tomasz Gołąbek

  Proszę o pomoc https://zrzutka.pl/z/WUTJ9c

 • LM
  Leszek Maciaszczyk

  Proszę o pomoc w zbiórce na protezę, pomoże mi ona w opiece nad wnukami.Wszystkim darczyńcom serdeczne dzięki.

 • DS
  Dawid Stepien

  Bardzo prosze o udostepnienie mojego posta kazda minuta sie bardzo liczy

 •  
  Grażyna Łojko

  Pilnie potrzebuje pomocy od ludzi dobrego serca Liczy się każda pomoc Bardo proszę was o pomoc i przekazywanie tych infornacji dalej swym znajomym...będę wdzięczna za każdą pomoc i udostępnienie https://zrzutka.pl/fj67fe

 • JM
  Jarosław Miazga

  Każda wpłata pomoże mi spełnić marzenie: https://zrzutka.pl/rtgsx9. Z góry dziękuję!

 • DK
  Daria Kurzawska

  Proszę o pomoc w uzbieraniu pieniążków na zakup węgla na zimę- 9 miesięcy temu zmarł mój partner nie z przyczyn naturalnych lecz inna osoba pomogła w drastyczny sposób odejść z tego świata- teraz jestem sama i choć pracuje nie dam rady kupić tego węgla- BARDZO PROSZĘ O POMOC I Z GORY DZIĘKUJĘ

 •  
  Monika Szendzielorz

  Proszę o pomoc w uzbieraniu potrzebnej kwoty na leczenie mojego taty. Z góry z całego serca dziękuję! https://zrzutka.pl/fgfem7

 • MK
  Marta Kieliba

  Proszę o pomoc https://zrzutka.pl/zcsdpt

 • PH
  Patryk Hryniewicz

  https://zrzutka.pl/mmnh5x mamy dużo ale jeszcze trochę brakuje pomożecie ?

 • RK
  Roksana Klag

  https://zrzutka.pl/bc98vs Jestem w tym momencie w kropce i zastanawiam się nad rzuceniem studiów, jeśli był by ktoś w tej społeczności kto miałby możliwość i chęć pomóc, byłabym wdzięczna

 • MP
  Magdalena Piątkowska

  https://zrzutka.pl/cv5c7n Szukam wsparcia, powoli zaczyna się coś dziać ale to za mało :(

 • AK
  Agata Kaźmierczak

  W tym roku kończę liceum i proszę o pomoc w sprawie mojej edukacji - spełnieniu marzenia o studiach w Anglii. Z góry bardzo dziękuję https://zrzutka.pl/aj7nm8?arid=aj7nm8-oeBEAdDKkc3o3D9l

 • EK
  Ewa Kowalska

  Ja przyznaję,że od niedawna dowiedziałam się o zrzutce i jestem pod wielkim wrażeniem tego rodzaju dobra, jakie można wyświadczyć komuś bardzo potrzebującemu pomocy. Dziękuję, że jesteście i mobilizujecie ludzi do braterskiej pomocy i miłości. Pozdrawiam wszystkich uczestników zrzutki .

 • ŁB
  Łukasz Brzeziński

  https://zrzutka.pl/przywrocmy-najstarszy-klub-pilkarski Wspólnie przywróćmy najstarszy klub piłkarski w Polsce!

 •  
  Przemysław Dąbrowski

  Dziękuję serdecznie za pomoc w dążeniu do realizacji mojego marzenia :) 3gjeh3

 • ES
  Emilia Solarska

  Bardzo proszę o pomoc:) https://zrzutka.pl/z/nakonia

 • JK
  Jarosław Kowalski

  https://zrzutka.pl/hpxj9c pomocy proszę Będę wdzięczny

 • AP
  Agnieszka Prask

  https://zrzutka.pl/6c73yk Nie musisz od razu wpłacać. Wystarczy, że wejdziesz przeczytasz i tylko to udostępnisz! :) Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!

 • ES
  Emilia Solarska

  Bardzo proszę o pomoc:) https://zrzutka.pl/z/nakonia

 • KS
  Karolina Szlaga

  Prosze o pomoc https://zrzutka.pl/jdxev9

 •  
  Łukasz Roszczuk

  Proszę o pomoc i wsparcie dla moich chorych bliźniaków ID: nb4dez www.zrzutka.pl

 • JP
  Justyna Pęcak

  https://zrzutka.pl/cgegnk Proszę o pomoc dla moich przyjaciół

 • TS
  Tomasz Sańczyk

  https://zrzutka.pl/au2jsa Będę wdzięczny za każdą złotówkę, która pozwoli mi znowu normalnie pracować i funkcjonować.

 • EK
  Edyta Ksionek

  https://zrzutka.pl/7frzvu Proszę o szybką pomoc . Będę wdzięczna za choćby złotówkę.

 •  
  Aleksandra Jóźwik

  https://zrzutka.pl/euc9j7 :) wiem iż może być dla Was inne, ale każdy wkoncu chce spełnić swoje marzenia, jeden chce samotol inny rolki a ja chciałabym tylko i aż to. I nie oceniajcie proszę nie znając sytuacji. :(

 • MW
  Marika Wiśniewska

  Witam, bardzo prosiłabym o pomoc w mojej chorobie. Ta zrzutka to zasadniczo moja ostatnia deska ratunku. Jeżeli ktoś nie ma możliwości wpłaty, to każde udostępnienie też się liczy. Z góry bardzo dziękuję z całego serca. https://zrzutka.pl/mn4k5m

 • UT
  Urszula Tomaszewska

  https://zrzutka.pl/xvnnw9 proszę pomóżcie

 • MK
  Michał Kuryłek

  Byłbym wdzięczny za pomoc w spełnieniu marzenia https://zrzutka.pl/gj9w4w

 •  
  Damian Senkowski

  Proszę pomóżcie mi walce z nieuleczalną chorobą i podajcie dalej linka, liczy się każda złotówka. Z góry Dziękuje. https://zrzutka.pl/pomoz-mi-w-wieloletniej-walce-z-nieuleczalna-choroba-e8cder

 • PJ
  Paulina Jurczyk

  Zapraszam do wsparcia. :) https://zrzutka.pl/x6fmmr

 •  
  Elżbieta Mika

  https://zrzutka.pl/na-odremontowanie-mieszkania-zpz9pd za każdy grosz dziękuję i będę bardzo wdzięczna

 •  
  BARBARA Maliniwska

  https://zrzutka.pl/783ppu

 •  
  Anna Kida

  https://zrzutka.pl/z/proszeopomoccd Zapraszam :)

 •  
  Noemi Jagielska

  Gdyby mi chodziło o iphone to nawet bym nie wpadła na pomysł zrzutki. Moim marzeniem jest zdrowie i spokój mojej mamy! https://zrzutka.pl/na-leczenie-chorej-na-raka-najwazniejszej-osoby-w-zyciu-czlowieka-mamy

 • DG
  Dominika Galasińska

  https://zrzutka.pl/s33f5a

 •  
  Maciej

  https://zrzutka.pl/kchhb5

 • DK
  Damian Kowalski

  Moje marzenie jest trochę inne niż wszystkie wiec proszę o pomoc . https://zrzutka.pl/wpa3d9

 • DB
  Dawid Buchalik

  Chcę się rozwijać i uczyć proszę o pomoc https://zrzutka.pl/z/pomagaszpszczolom

 • EB
  Ewa Buczek

  https://zrzutka.pl/27p93k Bardzo proszę życzliwych ludzi o pomoc finansową. Psychicznie chory mąż mnie wykańcza. Muszę być silna dla siebie i syna. Proszę

 • AS
  Anna Salwiczek

  Proszę o pomoc dla niej ???? każda zlotowka na wagę złota https://zrzutka.pl/s47pw5

 •  
  Agnieszka Domogała

  https://zrzutka.pl/dshkd5

 •  
  Łukasz Ryś

  https://zrzutka.pl/operacja-syberian-husky-cwf57r

 • P
  Paulina

  Proszę o pomoc https://zrzutka.pl/z/pomocdladziewczyny

 • KK
  Katarzyna Kaczorek

  https://zrzutka.pl/bj45bv Zapraszam na moja zrzutke . Wpłacie ile możecie .

 •  
  Amelia Grabowska

  SYNUŚ https://zrzutka.pl/leczenie-diagnoza-rehabilitacja-kubusia

 •  
  Michał Urbszys

  Cześć. Zapraszam do pomocy :) https://zrzutka.pl/t283mb

 •  
  Czarek Fułek

  https://zrzutka.pl/z/92spa Pomóżcie pliiiiissss

 •  
  Monika Marciniak

  https://zrzutka.pl/ttkt45 Pomóżcie mi żyć i być dalej mamą dla mojej jedynej Córki.

 • KM
  Kamila Matelska

  https://zrzutka.pl/265jkc 10-letnia Madzia i samotnie wychowująca ją mama proszą o wsparcie.

 • ŁŻ
  Łukasz Żołnierewicz

  https://zrzutka.pl/r2sg75

 • MZ
  Marcel Zębik

  A co jeśli dostanę wpłatę od kogoś spoza Polski?

 • EC
  Ewa Choręziak

  czy wpłaty na zrzutkę mogą pochodzić z 1% odliczonego od podatku do zapłacenia ? jesli tak,to w jaki sposób można prosic o przekazanie takiego 1 % ?

 •  
  Dominika Słowik

  https://zrzutka.pl/sz8292

 •  
  Paweł Maciejewski

  https://zrzutka.pl/kv9ap6

 • EX
  Ewelina xxxx

  https://zrzutka.pl/k3bnaa#

 • TM
  Teresa Mazgaj

  https://zrzutka.pl/potrzebna-pomoc-dla-malej-oli-dulak-mz-odmowilo-refundacji-leku-ratujacego-jej-zycie