Co łączy wierzbę i wioślarza? Wejdź do świata wyjątkowego artysty!

Napisano 19 lipca, 2023. Aktualizacja: 14 listopada, 2023.
Co łączy wierzbę i wioślarza? Wejdź do świata wyjątkowego artysty!

Rzeźbiarz tworzący sztukę z roślin rozpoczyna nowy projekt. Rusza z pomocą niezwykłym dziełom, które podbiły serca wielu osób. Drzewne obiekty potrzebują szybkiej renowacji. Wesprzeć może ją każdy poprzez platformę zrzutka.pl. Dowiedz się, dlaczego warto dać im drugie życie! 

Jan Sajdak od zawsze żywił głęboką więź z naturą. Jego miłość do drzew znajduje wyraz w niezwykłej twórczości, która rozbudza świadomość ekologiczną i inspiruje do działania. To instalacje będące pomostem między światem przyrody, a cywilizacją. Podbił nimi serca wielu osób nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Słowacji, Armenii, Belgii czy Brazylii. Jego dzieła można zobaczyć m.in. w Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie. Jak sam przyznaje – jest to rodzaj sztuki przemijającej. Tworzy bowiem rzeźby z roślin. 

Twórczość Jana ściśle wiąże się z przyrodą. Oznacza to również, że podlega wszystkim jej prawom. Ulotność jest nierozłączną częścią natury. Artysta pragnie jednak, by Wierzbowa Świątynia oraz rzeźba Wioślarz przetrwały jak najdłużej i służyły warszawskiej społeczności. Obiekty znajdujące się w pobliżu Cytadeli są obecne w życiu wielu okolicznych mieszkańców. Spełniają nie tylko funkcję estetyczną. Jak sam artysta mówi:

“W społeczeństwie narastających nierówności tworzenie sztuki w przestrzeni publicznej jest samo w sobie formą oporu. Sztuka, która jest dostępna dla ludzi wszelkiego rodzaju, ze wszystkich warstw społecznych, nie tylko dla koneserów, bywalców galerii sztuki czy tych na tyle bogatych, by móc kupić sztukę dla siebie na własność”


Wierzba z witrażami (wykonanymi z materiałów recyklingowych) powoli ulega rozkładowi. Drzewo stopniowo gnije i próchnieje, dlatego w planach jest usztywnienie martwych części pnia metalową opaską. Ze względów bezpieczeństwa dostęp do wnętrza musi zostać zablokowany. Jan wpadł jednak na niebanalny pomysł. Pragnie stworzyć witraże całkowicie wypełniające dziuple, by podkreślić magiczną aurę tego miejsca. Jest to jednak zadanie wymagające kilku tygodni pracy i niezbędnych materiałów. 

Kolejny wysiłek będzie czekał artystę przy przenoszeniu Wioślarza. Skręcona z gałęzi rzeźba stoi obecnie w miejscu, w którym będzie zbudowana przez wojsko kładka. Jeśli obiekt nie zostanie ewakuowany – ulegnie zniszczeniu. Jan znalazł już miejsce, w którym Wioślarz będzie mógł odpocząć od wiosłowania. Nowa funkcja rzeźby jest do tej pory owiana tajemnicą. Wiadomo jednak, że artysta planuje ustawić ją ponad skarpą, w okolicach skweru Andrzeja Woyciechowskiego.

Reanimacja Wierzby i przeniesienie Wioślarza wiąże się z kosztami. Jan potrzebuje 5000zł, by móc przeprowadzić opisane prace. Zdecydował się na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy na platformie zrzutka.pl, dzięki której każda osoba może wesprzeć renowacje. Pragniemy poinformować o możliwości pomocy i udostępniania zrzutki. Ulotna sztuka walczy o każdy sezon!

 

Aby skontaktować się z organizatorem zrzutki, pobierz załączone pliki i sprawdź dane kontaktowe.

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, napisz do nas:

Znasz już historię zrzutka.pl?

Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.

 

Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:

Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia:

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!